ΗΛΕΚΤΡΙΚΕΣ ΣΥΣΚΕΥΕΣ - ΕΠΙΠΛΑ - ΣΤΡΩΜΑΤΑ - ΣΙΑΤΙΣΤΑ

Δόξα Βερμίου Πύργων – Αναγέννηση Λιβαδερού   2-0
Είμαστε πια πρωταθλητές…..
Απονομή κυπέλλου και πανηγύρια για την πρωταθλήτρια Δόξα Βερμίου Πύργων.
Με γκολ των Τσάκου και Μούκα η Δόξα Βερμίου Πύργων κέρδισε 2-0 την Αναγέννηση Λιβαδερού και πανηγύρισε αήττητη το πρωτάθλημα και την άμεση επιστροφή της στην Α΄ Κατηγορία μαζί με τους φιλάθλους της που έδωσαν βροντερό παρών για ακόμα ένα παιχνίδι.
Στο γήπεδο το κλίμα ήταν πανηγυρικό ενώ το παρών έδωσε ο Δήμαρχος Εορδαίας Παναγιώτης Πλακεντάς που έκανε και την απονομή του κυπέλλου.

Ελπίδες Α.Ε.Κοζάνης – Ακρίτες Κοζάνης   2-0
Με νίκη έκλεισαν την σαιζόν 2023-24 οι Ελπίδες Α.Ε. Κοζάνης που επιβλήθηκαν με 2-0 των Ακριτών στο παιχνίδι της 18ης και τελευταίας αγωνιστικής της Β’ Κατηγορίας.
Το παιχνίδι έγινε στο γήπεδο Λευκόβρυσης.  Οι Ελπίδες πέτυχαν τα δύο τους γκολ στο πρώτο ημίχρονο, πρώτα με τον Παναγιώτη Ζαφείρη στο 15′ και μετά με αυτογκόλ του Σούλα στο 32′.
Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι ήταν περισσότερο ισορροπημένο, με τις Ελπίδες να έχουν ένα δοκάρι με τον Ζέρβα στο 85′.
Ετσι οι Ελπίδες τερμάτισαν αήττητες στην έδρα τους, μετά από μία πετυχημένη σαιζόν όπου η βελτίωση ήταν εμφανής σε σχέση με την προηγούμενη χρονιά.
Στην τελική βαθμολογία της Β’ Κατηγορίας οι Ελπίδες ΑΕΚ τερμάτισαν στην 4η θέση με 29 βαθμούς (7 νίκες, 8 ισοπαλίες και 3 ήττες, τέρματα 33-25).
Οι Ακρίτες τερμάτισαν στην 7η θέση με 20 βαθμούς (5 νίκες, 5 ισοπαλίες, 8 ήττες, τέρματα 22-27).
ΕΛΠΙΔΕΣ Α.Ε. ΚΟΖΑΝΗΣ (Νίκος Αντωνιάδης): Μόσχογλου, Μπάλλας (46′ Μανιός), Τσάμης (80′ Ριζόπουλος), Μαρκόπουλος, Μαργαρίτης, Παπαθανασίου (80′ Τριανταφυλλίδης), Ζιάγκας, Μούτος (80′ Μουράτογλου), Ζαφείρης (46′ Ζέρβας), Λ. Παπαδόπουλος, Γκόγκος.
ΑΚΡΙΤΕΣ ΚΟΖΑΝΗΣ (Νίκος Αδαμίδης): Ασλανίδης, Ανδρεόπουλος, Ζαφειρίου, Τέλλα (57′ Γκέτσιος), Παπαθωμάς, Σούλα, Καρυπίδης, Σαρασίδης, Χατζηζήσης (57′ Καλαμπούκας), Καλαϊτζίδης, Παυλίτσας.  Διαιτητής: Κωνσταντινίδης.  Βοηθοί: Τζιαμπάζης, Πανυτσίδου.

Αναγέννηση Αργίλου: Tέλος για φέτος.....ραντεβού την νέα χρονιά!!!
Επιτυχημένη πέρα για πέρα η φετινή πορεία της ομάδας...
Άλλωστε η ομάδα είναι μια μεγάλη οικογένεια!!!
Μία ακόμη αθλητική χρόνια έφτασε στο τέλος της....
Ο Πρόεδρος και το ΔΣ του Αθλητικού Μορφωτικού Συλλόγου Αργίλου θέλει να ευχαριστήσει θερμά την ομάδα και όλους τους ποδοσφαιριστές ξεχωριστά, για τις υπέροχες αθλητικές στιγμές που χαρίσατε όπως και την άψογη συνεργασία.
Είμαστε ομάδα, είμαστε οικογένεια, είμαστε πρωταθλητές!!!!
ΑΜΣ ΑΝΑΓΈΝΝΗΣΗ ΑΡΓΙΛΟΥ

Αναγέννηση Αργίλου – ΠΑΟΚ Κοίλων Β’ 1-1
Ένα δυνατό και πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι έγινε σήμερα στο γήπεδο Αργίλου μεταξύ της γηπεδούχου Αναγέννησης και του νεανικού συνόλου του ΠΑΟΚ Κοίλων Β’.
Με τις καιρικές συνθήκες να είναι ιδανικές οι δύο ομάδες να παίζουν  δυνατά διεκδικώντας την νίκη.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και στο 8′ λεπτό σουτ του Κυρίτση η μπάλα πέρασε λίγο άουτ από τα δοκάρια του Ρουμπούλη.
Τρία λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 11 λεπτό οι γηπεδούχοι θα σκοράρουν με τον συνήθη “ύποπτο” Γιώργο Δρίτσα ο οποίος με δυνατό σουτ νίκησε τον πορτιέρο Ρουμπούλη κάνοντας το 1-0.
Οι δυνατές μονομαχίες συνεχίστηκαν στον χώρο του κέντρου,με τους νεαρούς ποδοσφαιριστές του Θοδωρή Παπανικόπουλου να προσπαθούν να βρουν ρυθμό.
Η πίεση των γηπεδούχων και καλή αμυντική λειτουργία της ομάδας του Αργίλου απέτρεψε την δημιουργία φάσεων μπροστά στην εστία του Κατηγιάννη.
Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να δημιουργήσουν προϋποθέσεις με τους Νταζάνη,Δραγώγια και Νάννο αλλά η καλή συνοχή της άμυνας της Αναγέννησης τους περιόρισε.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες μπήκαν το ίδιο δυνατά με τον Άργιλο να χάνει αρκετές ευκαιρίες με εκφραστές τους Δρίτσα,Κυρίτση και Τσάλκα χωρίς να μπορεί να διευρύνει το σκορ  Ο ΠΑΟΚ Κοίλων Β’ απέκτησε συνοχή,άρχισε να βρίσκει διαδρόμους,να παίρνει μέτρα στο γήπεδο και να γίνετε πιο απειλητικός.
Στο 62′ λεπτό του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Νταζάνης ισοφαρίζοντας σε 1-1.
Οι αντιδράσεις των γηπεδούχων για το πέναλτι του ρέφερι Τόϊτου ήταν έντονες!!!
Το παιχνίδι από εκείνο το σημείο και έπειτα έγινε πιο δυνατό και τον Άργιλο να “ψάχνει” το γκολ της νίκης.
Οι γηπεδούχοι έχασαν ευκαιρίες με τους Κυρίτση και Τσάλκα στο 67′ και 73′ λεπτό,ενώ την μεγάλη ευκαιρία έχασε ο Δρίτσας στο 79′ όταν βρέθηκε απέναντι από τον πορτιέρο Ρουμπούλη σούταρε δυνατά με την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από το οριζοντιο δοκάρι.
Ο διαιτητής της αναμέτρησης έδειξε αρκετές κίτρινες κάρτες τόσο στους γηπεδούχους όσο και στους φιλοξενούμενους.
Το παιχνίδι έληξε ισόπαλο με την Αναγέννηση Αργίλου να φτάνει τους 31 βαθμούς στην 3η θέση της βαθμολογίας ενώ την τελευταία αγωνιστική (18η) θα φιλοξενήσουν τον Ερμή Πλατανορρεύματος.
Από την άλλη πλευρά ο ΠΑΟΚ Κοίλων Β’ έφτασε τους 36 βαθμούς και την 2η θέση και την τελευταία αγωνιστική θα φιλοξενήσει στην έδρα του τον Βυζαντινό Αετό.
Αναγέννηση Αργίλου(Λάμπρος Βήττας) Κατηγιάννης,Καραβίδας,Βρόϊκος, Τσιλιμπώνης,Τανίδης,Ποσινακίδης, Δρίτσας,Στάθης,Γκλούμπος,Κυρίτσης,Τσάλκας  Στον πάγκο έκατσαν οι: Στύλας,Χλιαράς,Ευαγγελόπουλος, Τζημόπουλος,Καζαντζίδης, Πιτσιδόπουλος, Καραλίγκας
ΠΑΟΚ Κοίλων Β'(Θοδωρής Παπανικόπουλος)Ρουμπούλης, Χαραλαμπίδης,Λαμπράκης, Τσιμηνάκης,Ζησιάδης, Καραϊορδανίδης,Καραδήμος,Σαμαράς,Δραγώγιας,Νταζάνης,Νάνος  Στον πάγκο έκατσαν οι: Στημονιάρης,Τζιαμαμπέτης, Νατσαρίδης,Μυροφορίδης,Κεΐσογλου,Μετικάνος,Νάτσος,Φαρμάκης, Καρυπίδης
Διαιτητής: Τόϊτος  Βοηθοί: Μαρκόπουλος – Ηλεκτρίδης.
Α.Α.

Δάφνη Πολυμύλου-Δόξα Βερμίου Πύργων  0-2
Συνεχίζει το "βιολί" της η Δόξα Βερμίου Πύργων.
Αήττητη στην πρώτη θέση!!!
Είχε Σίμο Τσάκο η Δόξα Βερμίου Πύργων και "καθάρισε" το ματς από το πρώτο ημίχρονο.
Τα γκολ για την Δόξα Βερμίου Πύργων ήρθαν από 2 κεφαλιές στο 19"και στο 23"λεπτο από κόρνερ και φάουλ με τον σκόρερ Σίμο Τσάκο να βάζει την ομάδα των Πύργων μπροστά στο σκορ.
Το παιχνίδι στην συνέχεια κύλησε δίχως κάτι το ιδιαίτερο μιας και ο αγωνιστικός χώρος δεν επέτρεψε στις ομάδες να ξεδιπλώσουν τις δυνατότητές τους.
Η σκληροτράχηλη ομάδα της Δάφνης έπαιξε δυνατά και πρόβαλε σθεναρή αντίσταση στην πρωταθλήτρια ομάδα των Πύργων.
Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι ο ποδοσφαιριστής της Δόξας Ντίνας τραυματιστηκε και αποχώρησε ενώ θα φανεί η σοβαρότητα του τραυματισμού του μετά τις ακτινογραφίες και την διάγνωση των Γιατρών.
Ο Τάσος Αραμαδανίδης συνεχάρει τους παίχτες του μετά το νικηφόρο αποτέλεσμα και πλέον στον τελευταίο αγώνα το μόνο που απομένει είναι να φανεί αν η Δόξα τερματήσει Αήττητη σημειώνοντας το μοναδικό αυτό ρεκόρ δίχως ήττα στην Ιστορία της.
Με τιμή  Γραφείο Τύπου
Δόξας Βερμιου Πύργων

Βυζαντινός Αετός-Ελπίδες Α.Ε. Κοζάνης  2-3
Εντυπωσιακό φινάλε είχε ο αγώνας Βυζαντινός Αετός – Ελπίδες ΑΕΚ καθώς οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 90′ και οι Ελπίδες πήραν την νίκη στο 92′.
Το παιχνίδι της 17ης (προτελευταίας) αγωνιστικής της Β’ Κατηγορίας έγινε στο γήπεδο Προαστείου.
Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 1-0 στο 6′ με σουτ του Θεοδουλίδη.
Οι Ελπίδες ισοφάρισαν στο 23′ μετά από κόρνερ, σύγχυση στην περιοχή του Βυζαντινού, και σουτ του Αποστόλη Τσάμη.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ελπίδες έκαναν την ανατροπή στο 53′ με γκολ του έμπειρου Γιάννη Γκόγκου.
Κι ενώ το παιχνίδι έδειχνε πως θα τελειώσει με επικράτηση των Ελπίδων στο 90′ ο Βυζαντινός Αετός ισοφάρισε με γκολ του Γραμματικόπουλου.
Οι Ελπίδες όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και στο 92′ πέτυχαν το γκολ της νίκης με τον 16χρονο Νίκο Γεωργακάδα που σκόραρε στην επαναφορά μετά από σουτ στο δοκάρι.
Με την νίκη τους αυτή οι Ελπίδες ΑΕΚ παρέμειναν στην 4η θέση με 26 βαθμούς ενώ ο Βυζαντινός Αετός στην 9η (προτελευταία) θέση με 15.
Την 18η (τελευταία) αγωνιστική, που θα γίνει μετά τις Αποκριές, στις 24/3/2024 οι Ελπίδες ΑΕΚ θα υποδεχθούν τους Ακρίτες στο τελευταίο παιχνίδι της σαιζόν.
ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΣ ΑΕΤΟΣ (Τσιάρας): Καλαϊτζόπουλος Καββαδίας (72′ Ρουφίδης), Καμπούρης, Ηλιάδης, Τσαγκαλίδης, Βασιλείου (63′ Τύπου), Δασκαλίδης, Θεοδουλίδης, Μεταξάς (63′ Σαμαράς), Μαλλιόπουλος (76′ Τριανταφυλλίδης), Γραμματικόπουλος.
ΕΛΠΙΔΕΣ ΑΕΚ (Αντωνιάδης): Νατσιός, Μπαλτζής (78′ Μανιός), Μαργαρίτης (78′ Γεωργακάδας), Τσάμης, Μαρκόπουλος, Παπαθανασίου, Ζιάγκας (78′ Ζέρβας), Ζαφείρης (89′ Μουράτογλου), Λ. Παπαδόπουλος, Πεσλής, Γκόγκος (55′ Μούτος).
Διαιτητής: Ζαφείρης.  Βοηθοί: Γάτσου, Κωτούλας.