Η Super League 2 είναι προσφορά

EXPRESS SERVICE K.T.E.O.
Κοζάνη – Αναγέννηση Καρδίτσας 1-1
Ο Γιάκος λύτρωσε την Κοζάνη που μπήκε με το δεξί στα play-out.
Μια καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του Γιάκου στο 87ο χάρισε μια τεράστιας σημασίας νίκη στην Κοζάνη που μπήκε με το δεξί στα play-out και δικαιούται να ελπίζει σε παραμονή της στην κατηγορία.
Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο όπου οι γηπεδούχοι ήταν λίγο καλύτεροι, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στην επανάληψη και έχασαν ευκαιρίες με τον Καραγκιόζη να δηλώνει παρών όταν χρειάστηκε.
Τελικά στο 87ο επαληθεύτηκε ο νόμος του ποδοσφαίρου και ο Γιάκος χάρισε το πολύτιμο τρίποντο στην ομάδα του.
Ο αγώνας
Στο 11ο σουτ από το Γραμμένο η μπάλα θα χτυπήσει το δοκάρι ενώ 10 λεπτά σου του Βερνάρδου απέκρουσε ο Καραγκιόζης.
Στο 28ο φάουλ του Μαξίμοβιτς πέρασε ελάχιστα έξω όπως και αυτό του Σιατραβάνη λίγο πριν το ημίχρονο.
Στο 60ο σουτ του Κέρθι ο Καραγκιόζης ήταν στη κατάλληλη θέση και μπλόκαρε.
Ακολούθησε ένα 4λεπτο με τους φιλοξενούμενους να χάνουν 3 σπουδαίες ευκαιρίες με τον Κορέλα στο 62ο σουτ ελάχιστα έξω.
Ο Βερνάρδο στο 65ο όταν το διαγώνιο σουτ που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο για πολύ λίγο όπως και ένα λεπτό μετά με τον Coniglio.
Στο 68ο εντυπωσιακή απόκρουση του Καραγκιόζη σε σουτ του Σταμόπουλου για μια Καρδίτσα που μπήκε πολύ δυνατά στο 2ο ημίχρονο και 2 λεπτά μετά σουτ του Μπούζα ο Καραγκιόζης απέκρουσε και πάλι.
Στο 74ο σουτ του Μαξίμοβιτς απέκρουσε ο Γκέκας.
Στο 87ο Γιάκος με εκτέλεση φάουλ θα κάνει το 1-0 για την Κοζάνη.
ΚΟΖΑΝΗ (Άγγελος Διγκόζης): Καραγκιόζης, Πάνος, Τάτσης (74ο Ψάλτης), Ίτσιος, Σουλιώτης (74ο Τζημόπουλος), Ιω. Παπαδόπουλος (63ο Νάτσος), Αναστασόπουλος, Σιατραβάνης (63ο Γιάκος), Καλλέργης, Γραμμένος, Maksimovic (83ο Ποζατζίδης).
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Γιώργος Τυριακίδης): Γκέκας, Ανδρικόπουλος, Σταμόπουλος, Γκόλιας, Σκόνδρας, Σαλαμούρας, Μπούζας, Coniglio, Κοκκίνης, Κορέλας, Βερνάρδος.
Διαιτητής: Μ. Γιουματζίδης (Πέλλας). Βοηθοί: Α. Δέλλιος (Πέλλας), Β. Μάνος (Λάρισας)

ΠΑΕ ΦΣ Κοζάνη-Ηρακλής Θεσσαλονίκης   1-0
Μία σπουδαία νίκη με σκορ 1-0 κατάφερε να πάρει η ομάδα της Κοζάνης επί του «ιστορικού» Ηρακλή, με τους «ερυθρόλευκους»  να επιστρέφουν στις νίκες και στα γκολ, μετά από τέσσερις συνεχόμενες ήττες.
Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής του Βορείου Ομίλου της Super League 2.
Αυτό ήταν και το τελευταίο παιχνίδι της Κοζάνης για την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, αφού την επόμενη και τελευταία 26η αγωνιστική έχει ρεπό.
Το μοναδικό και πολύτιμο γκολ που έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους, πέτυχε ο Δημήτρης Σουλιώτης στο 37ο λεπτό της αναμέτρησης.
«Κατέβασε ρολά» ο Τάσος Καραγκιόζης για λογαριασμό της Κοζάνης, ο οποίος επέστρεψε σε αγώνα μετά από πέντε ολόκληρους μήνες, αφού μέχρι πρότινος την εστία υπερασπιζότανε ο Μπογκντάνοβιτς, ο οποίος συμπλήρωσε κάρτες και ήταν εκτός αποστολής.
Ο Καραγκιόζης σίγουρα ήταν ένας από τους MVP του παιχνιδιού, αφού στο δεύτερο μέρος έκανε πολύ σημαντικές αποκρούσεις, κρατώντας το «μηδέν» για την ομάδα του, δείχνοντας πως είναι έτοιμος ανά πάσα στιγμή να βοηθήσει στα μέγιστα, ακόμα και χωρίς να έχει αγωνιστικό ρυθμό.
Το σύνολο του κύριου Διγκόζη στάθηκε πολύ καλά μέσα στον αγωνιστικό χώρο, ενώ τόσο οι βασικοί παίχτες όσο και αυτοί που πέρασαν ως αλλαγή, βοήθησαν στα μέγιστα για να έρθει αυτή η νίκη.
Η Κοζάνη εκτός από το πολύτιμο «τρίποντο», πρέπει να κρατήσει και την εμφάνισή τους, ενόψει των Play Out, εκεί όπου θα διεκδικήσει την παραμονή της στην κατηγορία, σε δέκα αγωνιστικές όπου θα… «πέσουν κορμιά».
Να τονίσουμε πως πριν ξεκινήσει το ματς, ο Ηρακλής τίμησε τον εκλιπόντα Πάυλο Μυροφορίδη, δίνοντας μία φανέλα του Ηρακλή στον μικρό του γιο, παρουσία και του αδερφού του Γιάννη Μυροφορίδη, σε μία πολύ όμορφη στιγμή.
Στο ΔΑΚ Κοζάνης παραβρέθηκαν τόσο οι φίλαθλοι της Κοζάνη, όσο και αυτοί του Ηρακλή, με τους «μπλε» να δίνουν ένα ωραίο χρώμα στο παιχνίδι.
Στα αγωνιστικά, παρακολουθήσαμε ένα κακό πρώτο ημίχρονο αλληλοεξουδετέρωσης των δύο ομάδων, με την Κοζάνη πάντως στην πρώτη της καλή στιγμή να βρίσκει δίχτυα.
Πιο συγκεκριμένα, στο 36ο λεπτό ο Καλλέργης θα σουτάρει έξω από την περιοχή, η μπάλα θα κοντράρει σε αμυντικό του Ηρακλή και θα περάσει σε κόρνερ, εκεί όπου στο 37’, μετά από την εκτέλεση του  Σιατραβάνη, η μπάλα θα φτάσει στον Μαξίμοβιτς, ο οποίος θα σουτάρει με την μπάλα να φτάνει τον προωθημένο Σουλιώτη, ο οποίος με ωραίο πλασέ θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Παλαβράκη, για το 1-0 της Κοζάνης, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς, από παίχτες και κόσμο.
Στο 39ο λεπτό, ο Ηρακλής θα χάσει την πρώτη του καλή φάση στο παιχνίδι, με τον Horacio να εκτελεί το κερδισμένο φάουλ της ομάδας του μέσα στην περιοχή, εκεί όπου μετά από αναμπουμπούλα η μπάλα θα φτάσει στον Βιτλή, ο οποίος με σουτ από το ύψος του πέναλτι θα στείλει την μπάλα λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι.
Αυτές οι δύο φάσεις είναι ότι καλύτερο είδαμε στο πρώτο μέρος, με την Κοζάνη να πάει προηγούμενη στα αποδυτήρια.
Στο δεύτερο μέρος το ματς άνοιξε, με τον Ηρακλή να πιέζει για την ισοφάριση και την Κοζάνη να προστατεύει το υπέρ της σκορ.
Στο 52’ ο Νεοφυτίδης θα σουτάρει από μακριά με την μπάλα να καταλήγει άουτ, ενώ στ 57’ ο Σιατραβάνης θα σουτάρει μετά από ατομική ενέργεια, αλλά η μπάλα θα καταλήξει άουτ.
Στο 60’ο Πατραλής θα πιάσει κοντινή κεφαλιά, αλλά η μπάλα θα περάσει ελάχιστα άουτ.
Στο 64’ ο Σπυρίδης θα δοκιμάσει το πόδι του με ωραίο σουτ, αλλά ο Καραγκιόζης θα αποκρούσει την μπάλα, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Νεοφυτίδης με σουτ στο γάμα της εστίας θα απειλήσει και πάλι, αλλά ο Καραγκιόζης θα αποκρούσει την μπάλα.
Στο 70’ ένα σουτ από τον Παπαδόπουλο δεν θα ανησυχήσει τον Παλαβράκη.
Στο 87ο λεπτό ο Κουντουριώτης από πλάγια θέση και κοντινή απόσταση θα σουτάρει, αλλά ο Καραγκιόζης θα αποκρούσει την μπάλα με πόδια, σώζοντας την Κοζάνη.
Στο 88ο λεπτό ο Πάνος μετά από ωραία ατομική ενέργεια θα μπει στην περιοχή, κάνοντας το πλασέ, αλλά π Παλαβράκης θα μπλοκάρει την μπάλα.
Στο 93ο λεπτό θα γίνει ίσως η μεγαλύτερη ευκαιρία του Ηρακλή για να φύγει με την ισοπαλία από την Κοζάνη, με τον Κουντουριώτη και πάλι να πιάνει δυνατό σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή, με τον Καραγκιόζη να αποκρούει εντυπωσιακά την μπάλα σε κόρνερ, κάνοντας την απόκρουση του αγώνα.
Το τελικό «σφύριγμα» της λήξης έδωσε το έναυσμα για πανηγυρισμούς, όπως και είναι λογικό, αφού η Κοζάνη είχε ξεχάσει την λέξη νίκη, βρίσκοντάς την απέναντι σε ένα σπουδαίο αντίπαλο όπως είναι ο Ηρακλής.
Με αυτό το «τρίποντο» η Κοζάνη έφτασε τους 24 βαθμούς στην 9η θέση και πλέον περιμένει την τελευταία αγωνιστική που δεν αγωνίζεται για να μάθει ποιες ομάδες θα είναι αντίπαλες στα Play Out.
Όπως γνωρίζετε, οι βαθμοί όλων των ομάδων θα πάνε διά δύο, πράγμα που σημαίνει ότι η Κοζάνη θα ξεκινήσει με 12 βαθμούς.
Κοζάνη: (Άγγελος Διγκόζης) Καραγκιόζης, Πάνος, Τάτσης,  Ίτσιος, Σουλιώτης (79’ Τσιμπούκας), Αναστασόπουλος, Παπαδόπουλος (74′ Δόρης), Σιατραβάνης (79’ Κανούλας), Καλλέργης, Μαξίμοβιτς, Γραμμένος (68′ Τζημόπουλος)
Ηρακλής: (Περικλής Αμανατίδης) Παλαβράκης, Βιτλής, Πατράλης, Γκμπενιόν, Σπυρίδης (74′ Κουντουριώτης), Κωστόπουλος, Ισνάλντο (67′ Αρόγιο), Τόρες (46′ Γκέρμους), Σιούτας, Νεοφυτίδης, Κούστα
Διαιτητής: Δραγούσης Αθ. (Κιλκίς)  Α’ Βοηθός: Σάββας Ν. (Σερρών)  Β’ Βοηθός: Λιόντος Κ. (Ηπείρου).
T.S.

ΠΑΟΚ Β' - Κοζάνη  1-0
Ο ΠΑΟΚ Β' επικράτησε με 1-0 της Κοζάνης στην Ευκαρπία για την εξ αναβολής 22η αγωνιστική της Super League 2 και παραμένει στο -1 από την πεντάδα και τα play-off, δύο στροφές πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου.
Η ουσία του ποδοσφαίρου είναι το γκολ κι όταν δεν μπορείς να στείλεις τη  μπάλα  στα δίχτυα είτε από αστοχία είτε από ατυχία το σίγουρο είναι πως δε θα κερδίσεις.
Γι’  άλλο ένα παιχνίδι η Κοζάνη ενώ έπαιξε καλό ποδόσφαιρο και  δημιούργησε φάσεις, δε μπόρεσε να πετύχει κάποιο τέρμα με συνέπεια ο ΠΑΟΚ Β’  μ’  ένα, αμφισβητούμενο και αυστηρό πέναλτι στο 14′  να πάρει την πολύτιμη νίκη με 1-0.
Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Δαρέλας.
Το ματς
Στο 7′ σουτ ο Κούφα διώχνει σε κόρνερ με υπερένταση ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ
Στο 13′ Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ Β’, το κέρδισε ο Φίλων. Ευστοχεί ο Δαρέλας 1-0
Στο 19′ ανατρέπεται ο Maksimovic μέσα στην περιοχή, ζητάει πέναλτι η Κοζάνη … παίζεται λέει ο διαιτητής.
Στο 21′ σουτ Τσοπούρογλου, άουτ.
Στο 30′ σουτ Δαρέλα, μπλοκάρει ο Bogdanovic
Στο 37′ παραμένει το 1-0, η Κοζάνη “πατάει” καλύτερα στο γήπεδο!
Στο 45+1 σουτ Σουλιώτης μέσα από την περιοχή, άουτ.
Στο 49′ ο Μπαλωμένος σώζει τον ΠΑΟΚ από την ισοφάριση.
Ο Καλλέργης βγήκε τετ α τετ, πλάσαρε με τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ να κάνει την σωτήρια επέμβαση.
Στο 82′ νέα μεγάλη ευκαιρία για την Κοζάνη να ισοφαρίσει. Ο Καλλέργης μέσα από την περιοχή, θα πιάσει δυνατό σουτ, με τον Μπαλωμένο να σώζει την ομάδα του από βέβαιο γκολ.
Στο 91′ σουτ Sapovalov, διώχνει σε κόρνερ ο Bogdanovic.
Έπειτα από αυτό το αποτέλεσμα, ο ΠΑΟΚ Β' παραμένει στην 6η θέση της βαθμολογίας με 27 βαθμούς ενώ η Κοζάνη καταλαμβάνει την 9η με 21 πόντους.
Την επόμενη, -27η- αγωνιστική, ο ΠΑΟΚ Β' θα φιλοξενηθεί από τον Λεβαδειακό, τη Δευτέρα 4 Μαρτίου και ώρα 15:00 στη Βοιωτία ενώ η Κοζάνη θα υποδεχθεί τον Ηρακλή, την ίδια ημέρα και ώρα, στη μακεδονική πόλη.
ΠΑΟΚ Β' (Αλεξιάδης): Μπαλωμένος, Φίλων, Τασιούρας, Κωττάς (44′ Σνάουτσνερ), Παντεκίδης, Τσοπούρογλου, Γιαξής, Σπυράκος (85′ Μπράντονιτς), Γκούμας (62′ Σαποβάλοφ), Δαρέλας (85′ Κιτσάκης), Κανίς (62′ Νινούα)
Κοζάνη (Διγκόζης): Μπογκάντοβιτς, Πάνος, Τάτσης, Σουλιώτης (86′ Κανούλας), Ίτσιος, Παπαδόπουλος Ι. (86′ Ψάλτης), Κούφας (46′ Γιάκος), Σιατραβάνης (66′ Ποζατζίδης), Καλλέργης, Μαξίμοβιτς, Γραμμένος (72′ Μάγκανιτς).

Συνέντευξη με τους Γαλατινιώτες μεγαλομετόχοους της ΑΕΛ.
Οι… Γαλατινιώτες μεγαλομέτοχοι της ΑΕΛ- Ι. Νταβέλης: «Περήφανος που κατάγομαι από το Βόιο, θέλουμε να επενδύσουμε στη Δυτική Μακεδονία»
Με καταγωγή από την Γαλατινή Κοζάνης και αναμένοντας την ημέρα που θα γίνει η προγραμματισμένη εκδήλωση για τον προπάππου τους στη γενέτειρά του στο Βόιο, Αχιλλέας και Ιωάννης Νταβέλης, δεν ξεχνάνε τις ρίζες τους δείχνοντας ιδιαίτερο ενδιαφέρον με κάθε αφορμή.
Η μοίρα τα έφερε έτσι ώστε τα αφεντικά της ιστορικής ΑΕΛ, να βρεθούν την Κυριακή στο ΔΑΚ της Κοζάνης όπου η ομάδα της πόλης αντιμετωπίζει για το πρωτάθλημα της Super League 2.  Μπήκαν στο ποδόσφαιρο πριν 1,5 χρόνο, επένδυσαν σε ένα χώρο που η συνήθης τακτική είναι βάζεις το χέρι στην τσέπη χωρίς να αναμένεις έσοδα και το όραμά τους είναι να δουν την ΑΕΛ ξανά στη μεγάλη κατηγορία.
Ο Ιωάννης Νταβέλης, αντιπρόεδρος της ΠΑΕ ΑΕΛ, φιλοξενήθηκε την Παρασκευή το πρωί στο «True Story Radio» και μίλησε στο Ζήση Πιτσιάβα τόσο για το ποδόσφαιρο, τη Γαλατινή, αλλά και τις επενδύσεις της οικογένειας οι οποίες δεν προχώρησαν στη Δυτική Μακεδονία.   «Ο προπάππος μας υπήρξε οπλαρχηγός Μακεδόνας γέννημα θρέμμα της Γαλατινής. Γεννήθηκε το 1848 και πέθανε το 1923 στο Μακρυχώρι Λάρισας.
Πολέμησε την τουρκική χωροφυλακή 50 έτη και είναι γνωστός σε όλη την περιοχή. Διατηρούμαι δεσμούς και με την τοπική κοινωνία, με τους συγγενείς και με τους θεσμικούς άρχοντες της περιοχής», λέει ο κ. Νταβέλης.  Παράλληλα αναφέρεται στην εκδήλωση η οποία αναμένεται να γίνει προς τιμήν του προπάππου του και δηλώνει περήφανος για την καταγωγή του από τη Δυτική Μακεδονία και το Βόιο.
Κληθείς να σχολιάσει την κατάσταση στην Super League 2 σημειώνει:  «Η κατάσταση στη SL2 είναι μια κατάσταση με πολλές παλινωδίες και οι ομάδες ασφυκτιούν στα οικονομικά. Μια ομάδα που θέλει να κάνει πρωταθλητισμό και να είναι ευπρεπής πρέπει να βάλει 2εκ. το χρόνο για να ανταπεξέλθει στις υποχρεώσεις με τα έσοδα να είναι θεωρητικά. Είναι πρωτάθλημα που μόνο δίνεις. Είναι άθλος των περισσοτέρων ομάδων που συνεχίζουν, η πολιτεία είναι ανακόλουθη στις υποχρεώσεις της.
Έχει χαρακτηριστεί η πιο περίεργη κατηγορία. Όλα αυτά οδηγούν το ποδόσφαιρο σε σήψη ενώ είναι ένα κοινωνικό αγαθό για τους φιλάθλους, η πολιτεία με τον τρόπο της πρέπει συμβάλλει ώστε να προοδεύει η κατηγορία που είναι ο τροφοδότης με Έλληνες παίκτες»..
Το αφεντικό της ΑΕΛ υποστηρίζει πως τα παιχνίδια στην κατηγορία είναι πολλές φορές ισάξια της SL1 και προσθέτει πως μία πιθανή διακοπή για ομάδες όπως η δική του θα είναι καταστροφή αγωνιστικά:  «Ομάδες του δικού μας επιπέδου που μπορούν να ανταπεξέλθουν, μια διακοπή είναι καταστροφική γιατί η ομάδα βρίσκει το βηματισμό της υπό τον Παύλο Δερμιτζάκη. Απεύχομαι να συμβεί κάτι τέτοιο αν και είναι ένας μοχλός πίεσης».
Ο κ. Νταβέλης εξηγεί πως ο ίδιος και ο αδερφός του παλεύουν μόνοι τους οικονομικά και ψυχοσωματικά για την ΑΕΛ λόγω οράματος και χαρακτηρίζει την ομάδα της Κοζάνης μια συμπαθή ομάδα:  «Θα ήθελα να πω ότι η ομάδα Κοζάνης είναι συμπαθής λόγω καταγωγής. Γνωρίζω τις προσπάθειες που έκανε να ανέβει και βλέπω να πρωταγωνιστεί μακριά από άλλα κέντρα, προσπαθεί μόνη της. Ελπίζω να γνωρίσω τους ιδιοκτήτες της ΠΑΕ».
Τέλος αναφέρει πως η ΑΕΛ είναι υποχρεωμένη να πρωταγωνιστεί κάθε χρόνο.
«Είχαμε ενδιαφερθεί για επένδυση στη Δ. Μακεδονία»
Η συζήτηση κλείνει με το θέμα των επενδύσεων και αν η οικογένεια Νταβέλη έχει ενδιαφερθεί για κάτι τέτοιο στη Δυτική Μακεδονία:  «Εμείς είχαμε ενδιαφερθεί να επενδύσουμε στην περιοχή πριν 3 χρόνια, ατόνησε αυτό. Και στον ιατρικό κλάδο και σε άλλους. Η προσπάθεια ατόνησε διότι δεν υπήρξαν ευήκοα ώτα και πολιτικά.
Και τοπικά και στις παρυφές της κυβέρνησης. Πιστεύω ότι υπάρχουν άνθρωποι στην κυβέρνηση και θα υπάρξουν εκ νέου προσπάθειες ώστε να επεκταθούμε επιχειρηματικά στον τόπο καταγωγή μας, Πιστεύω ότι θέλουν την υγιή επιχειρηματικότητα. Θεωρώ άθλος τη μείωση του χρέους».
Ο κ. Νταβέλης αποχαιρετά με το μυαλό του στη Γαλατινή: «Ήμουν πρόσφατα εκεί και στέλνω τους θερμούς μας χαιρετισμούς.