ΑΡΧΕΙΟ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΠΟΡ

Γ’ Εθνική μπάσκετ

MΠΑΣΚΕΤ Β’ ΕΘΝΙΚΗ (4η αγωνιστική):
Ήττα στο φινάλε για το Άργος Ορεστικό

Αν και είχε το προβάδισμα στην β’ και γ’ περίοδο το Άργος Ορεστικό δεν τα κατάφερε στου Μαχητές Δόξας Πεύκων στη Χαλκιδική όπου στα τελευταία λεπτά γνώρισε την ήττα με διαφορά 4 πόντων (78-74) σε ένα ματς που ήταν συναρπαστικό σε εξέλιξη και με διακυμάνσεις στο σκορ.

MΠΑΣΚΕΤ  Γ’ ΕΘΝΙΚΗ

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ-ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ 68-64
Δεκάλεπτα: 15-14, 34-29, 54-45, 68-64
Διαιτητές: Καλέσης-Χατζηχαρίσης
Νίκη Βόλου (Καραϊσκος): Τζίνης 7 (1), Κατσαλής 11 (3), Βασδέκης, Τσώλης 24 (2), Κετούλας 3, Τάσος 13, Τοκατλίδης 10.
Πρωτέας Γρεβενών (Χασιώτης): Ζαμπέτης 7(1), Γιαννάκης 11, Μουράτογλου 11,Ρίγκος 2, Κολοβός 2, Συλλάκος 4, Μαλιούρας 6, Πετρίδης 4, Τζήμας 17 (2), Παπαθεοδώρου.

ΚΑΣΤΟΡΙΑ-ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ 73-64
Δύσκολη αλλά δίκαια νίκη ο ΑΣ Καστοριάς
Ανεβάζοντας στροφές στο γ’ δεκάλεπτο διάστημα στο οποίο αύξησε την διαφορά κατά 15 πόντους την οποία και διατήρησε στη συνέχεια ο ΑΣ Καστοριάς πήρε τελικά το ρόζ φύλλο αγώνα στην εντός έδρας αναμέτρησή του με τον Ηρακλή Κοζάνης επικρατώντας με σκορ 73-64.
Δεκάλεπτα: 15-13, 31-29, 57-45, 73-64
Διαιτητές: Τζιοπάνος-Δαμίγος
Καστοριά (Σούλιος): Δαραβίγκας 2, Παπαδημητρίου, Δίτσιος, Γυμνόπουλος 16, Αντωνιάδης 2, Καραμήτσος 9, Ντάλλης 17 (3), Τασιούδης 12 (1), Τεπετίδης 2, Πανταζής 2, Σταϊος 3 (1), Κόκουρας 8.
Ηρακλής Κοζάνης (Τζιλίνης): Καρέντζος, Τσακμάκης 6, Γιαννουζάκος 16 (2), Πουλιώνης 2, Κέκελης 10 (2), Κόμαρης 2, Σιδέρης 3 (1), Αζής, Παπούλιας, Τσιλιγιάννης 2, Γιαννούλης 23.

ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ- ΣΙΑΤΙΣΤΑ 76-72
Επιστροφή στις νίκες για τους Διόσκουρους αλλά με πολύ κακό παιχνίδι από πλευράς ευστοχίας.
Το 15% στα τρίποντα αλλά και το 44% στα δίποντα απέναντι σε μια χαλαρή άμυνα δεν είναι ικανοποιητικά αν συνυπολογίσουμε και τα 20 χαμένα ριμπάουντ που οι αντίπαλοι εκμεταλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο, πρέπει να είμαστε ευχαριστημένοι που τελικά πήραμε το ροζ φύλλο αγώνα και να κρατήσουμε μόνο την νίκη από αυτόν τον αγώνα.
Δεκάλεπτα: 16-17, 41-36, 56-56, 76-72
Διαιτητές: Νάκας-Ζιώγας
Διόσκουροι Κοζάνης (Χωλόπουλος): Σισμάνης 26 (2), Σκορδάρης 2, Ντόβας 6, Καρανώτας Σ. 12, Ζολώτας 14, Γκλιάνας 2, Μπάρμπας 4, Καρανώτας Τ. 8, Ανδρίτσος 2.
Σιάτιστα (Καλαμπούκας): Χιόνος 23 (4), Γράβας, Ρέππας Χ. 19 (2), Παπαθωμάς, Γεωργάκας, Ρέππας Ν. 3, Καλαμπούκας 2, Τζώνος Γ. Ι., Τζώνος Γ. Α. 16 (3), Στεργίου, Τσιαούσης 9 (1).

Α1 χάντμπολ γυναικών Δεν κατάφερε να «κρατήσει τα προσχήματα» ο Εθνικός

Ορμή ΛΟΥΞ Πάτρας – Εθνικός  Κοζάνης 29-12
Δύσκολο παιχνίδι για τον Εθνικό που δεν κατάφερε να «κρατήσει τα προσχήματα» και να σταθεί απέναντι στην ομάδα της Πάτρας (που για 10 συνεχή χρόνια μέχρι το 2013 κατείχε τον τίτλο της πρωταθλήτριας Ελλάδας).
Μόνο στο πρώτο ημίχρονο τα κορίτσια του Εθνικού κράτησαν άμυνα (εξ ου και το χαμηλό σκορ) και έδειξαν μαχητικότητα. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως μπήκαν μουδιασμένα και άτολμες στην επίθεση με αποτέλεσμα να χαρίσουν μια πολύ εύκολη νίκη στην Πάτρα.
Τα πεντάλεπτα: 1-0, 2-2, 4-2, 5-3, 7-4, 9-5 (ημχ.), 13-7, 16-7, 20-8, 22-8, 25-8, 29-12
Ορμή ΛΟΥΞ Πάτρας (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Χατζηπαρασίδου 9, Τσαουσίδου 2, Πολίτη, Αγγελοπούλου, Κουκουλομάτη, Στράτου 6, Μίλασιτς 3, Χάλα, Μούρνου 4, Καρέλα 3, Κασάπη, Χατζηαγαπίδου, Θανοπούλου 1, Παύλου 1, Μισαήλοβιτς, Καρακίτσου.
Εθνικός Κοζάνης (Γιώργος Παπαδόπουλος): Τσαμπούρη, Ταρναρίδου, Διάφα, Τσανακτσίδου 1, Ντουρμίσι 3, Παπαδοπούλου, Ζάμκου, Καραγιαννίδου, Μανακίτσα, Καλαϊτζόγλου 2, Σούλιου, Γκαμπούρα, Τζήμου 1, Ζηνωνίδου 5, Στεφανίδου.
Διαιτητές: Βέργος- Αβράμης, δίλεπτα: 5-2, πέναλτι: 1/1-2/2.

Α1 χάντμπολ γυναικών: Ήττα για τον Αμύντα στη Θεσ/νίκη από τον ΠΑΟΚ
Τα κορίτσια του Αμύντα παρ’ ότι πάλεψαν το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ, δεν κατάφεραν να κάνουν την υπέρβαση και ηττήθηκαν στo κλειστό της Μίκρας με 26-22, αποτέλεσμα που άφησε ανικανοποίητο τον προπονητή Νίκο Γιώσκο.
Η αποστολή του Αμύντα ήταν εκ προοιμίου δύσκολη, αφού εκτός απο την Ρακοπουλού δεν αγωνίστηκαν λόγω τραυματισμού -παρότι συμπεριελήφθησαν στην 15άδα-  Βαφειάδου και Γεωργιάδου, εν αντιθέσει με τον ΠΑΟΚ που είχε τις επιστροφές των Τσέριτς και Ανθίτση από μακροχρόνιους τραυματισμούς.
Μετά το πέρας του πρώτου 5λέπτου, οι παίκτριες του ΠΑΟΚ βρήκαν κενά στην άμυνα του Αμύντα και με αιχμή του δόρατος την Προκοπίδου (8γκ.), οικοδόμησαν μια διαφορά 5τερμάτων (14-9) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Οι παίκτριες του Νίκου Γιώσκου μπήκαν δυνατά στις αρχές της επανάληψης, με επι μέρους σκόρ 3-1, πλησίασαν τις γηπεδούχες στα 3τέρματα  (15-12 στο 35λεπτο). Ωστόσο τα 12γκ. της Τσιομπάνου δεν στάθηκαν αρκετά για τον Αμύντα, ώστε να αντιστρέψει στη συνέχεια τη ροή της αναμέτρησης, αφού ο ΠΑΟΚ παρά τα λάθη του  διατήρησε ενα σταθερό προβάδισμα 3-4 τερμάτων, μέχρι το τέλος του παιχνιδιού.
Η πρώτη σκόρερ του αγώνα, Κριστίνα Έλενα Τσιομπάνου, σημείωσε:
«Σεβαστήκαμε παραπάνω από όσο έπρεπε τον ΠΑΟΚ. Μας δόθηκαν οι ευκαιρίες να διεκδικήσουμε το παιχνίδι στα ίσια και να τις αφήσαμε ανεκμετάλλευτες.
Η αλήθεια είναι οτι είχαμε ένα δύσκολο πρόγραμμα στις πρώτες τρείς αγωνιστικές του πρωταθλήματος, πιστεύω όμως οτι η συνέχεια θα εξελίχθει πολύ καλύτερα για την ομάδα».
Διαιτητές: Δελόγλου-Στεφανίδης
5λεπτα: 2-2, 6-2, 10-5, 10-7, 11-8, 14-9 (ημχ), 15-12, 17-13, 19-15, 21-17, 23-19, 26-22
ΠΑΟΚ (Γ. Γκόλια): Καβαζοπούλου, Τρύφωνος, Νούλα 2, Τσιπλακίδου 1, Παυλίδου, Γκροζντανόφσκα 5, Παπαδοπούλου 4, Καρσανίδου, Προκοπίδου 8, Παύλου, Παπάζογλου 2, Μάστακα 4, Λαζαρίδου, Ανθίτση, Τζέριτς, Ράτσικα
Δίλεπτες Αποβολές 4,    Πέναλτι: 4/5
ΑΜΥΝΤΑΣ (Ν. Γιώσκος-Α.Παπαβασιλείου): Κόρρα, Ταϊρίδου, Γεωργιάδου, Μπαντή, Στρατάκη 3, Καλογήρου, Τσιομπάνου 12, Χαντζή 1, Γκάτσιου, Καλοιδή 4, Παρασκευά 1, Σμαρδέλη 1, Σουμελίδου, Κωτσοπούλου, Βαφειάδου.
Δίλεπτες Αποβολές 4,    Πέναλτι: 5/7
Γ. Θεοχαρόπουλος

Αίαντας Αμυνταίου – Λασσάνης Κοζάνης 57-76

Ο ενθουσιασμός και το πάθος των παικτών του Λάζαρου Φωτιάδη στις πρώτες περιόδους, αντισταθμίστηκε από την εμπειρία και την ευστοχία των φιλοξενουμένων στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου με επί μέρους σκορ 29-16, μετέτρεψαν το 41-47 της τρίτης περιόδου σε 57-76, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση, με την οποία έπεσε η αυλαία της 3ης αγωνιστικής της Α κατηγορίας Ανδρών της ΕΚΑΣΔΥΜ.
Η ομάδα του Αίαντα Αμυνταίου, μετά από ένα μουδιασμένο πρώτο δεκάλεπτο, όπου βρέθηκε πίσω με στο σκορ με 10-20, ανέβασε ταχύτητα στη δεύτερη περίοδο, πίεσε το Λασσάνη στο μισό γήπεδο και με τους Τζήγα (20π.) Μωυσιάδη (14π.) και Καλεντζή (10π.) να τραβούν επιθετικά την ομάδα, ροκάνισε τη διαφορά και έφτασε σε απόσταση τριπόντου (30-33) στο τέλος του Πρώτου ημιχρόνου.
Στην τρίτη περίοδο, οι δύο ομάδες έψαχναν τα ελεύθερα σουτ, οι γηπεδούχοι κράτησαν σκόρ και διαφορά σε χαμηλά επίπεδα (41-47), διατηρώντας ζωντανές τις ελπίδες τους για  ανατροπή του σκηνικού.
Ωστόσο το τελευταίο δεκάλεπτο δεν είχε την αναμενόμενη εξέλιξη για το Αίαντα, τα λάθη διαδέχονταν το ένα τ΄ άλλο, το καθαρό μυαλό απουσίαζε στην άμυνα, ενώ τα ατού του Λασσάνη με οδηγό τους την εμπειρία και την ευχέρεια στο σκοράρισμα, κατάφεραν -με τους 29 πόντους- να εκτόξευσαν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο +19 (57-76).
ο παίκτης του Αίαντα, Πολυχρόνης Μωυσιάδης, σημείωσε:
«Παίξαμε απέναντι σ ένα καλό αντίπαλο, ο οποίος δικαίως είναι εκ των φαβορί για άνοδο στη Γ Εθνική κατηγορία.
Σταθήκαμε αξιοπρεπώς για 30λεπτά στον αγωνιστικό χώρο, αλλά το κακό πρόσωπο που εμφανίσαμε στην τέταρτη περίοδο, μας στέρησε τη δυνατότητα να διεκδικήσουμε κάτι καλύτερο από την αναμέτρηση.
Το πρωτάθλημα έχει ακόμα πολύ δρόμο και είμαι βέβαιος ότι θα  σταθεροποιήσουμε την  απόδοση μας στη συνέχεια».
Διαιτητές: Γιωτίδης-Ραδουνισλής
Δεκάλεπτα: 10-20, 30-33 (ημχ), 41-47, 57-76.
Αίας Αμυνταίου (Λ. Φωτιάδης): Μωυσιάδης 14, Τζήγας 20, Καλεντζής 10, Αμπατζίδης 2, Φωτιάδης, Σπύρου 3, Νάνος 2, Στάϊος 2, Καναργελίδης , Θεοχαρίδης, Πάνος 4, Κωτσόπουλος.

ρεπορτάζ Γ. Θεοχαρόπουλος

ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ – ΑΕΚ 59-74

Το 3 στα 3 έκανε η ανδρική ομάδα μπάσκετ της Α.Ε. Κοζάνης αφού επιβλήθηκε στα Γρεβενά του Κεραυνού Αγίου Γεωργίου με σκορ 59-74 στο πρωτάθλημα της Α’ Κατηγορίας ΕΚΑΣΔΥΜ.
Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ προηγήθηκε με 30-45.
Η διαφορά των 15 πόντων του πρώτου ημιχρόνου παρέμεινε ακριβώς η ίδια και στο δεύτερο μέρος, με την ΑΕΚ να παίρνει σχετικά άνετα το ροζ φύλλο αγώνα της νίκης.
Α.Ε. ΚΟΖΑΝΗΣ (Καραλίβανος): Φώτης 15 (3), Τράγιας 9 (1), Δήμου 2. Μπάμπος 6, Τσιάμης 18, Κτενίδης 6, Σισμάνης, Κουλαξουζίδης 5, Κατσέλας 11 (2), Παπαδόπουλος, Ζιάμπας 2, Τριανταφύλλου.

ΠΑΙΔΙΚΟ ΕΚΑΣΔΥΜ ΚΕΡΑΥΝΟΣ - ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ   77-67

Το παιδικό των Διόσκουρων ηττήθηκε με 77-67 μέσα στα Γρεβενά από τον Κεραυνό κάνοντας αρνητικό ρεκόρ στα λάθη σημειώνοντας 34 από αυτά.
Βέβαια με την όλη κατάσταση που έχει προκύψει με τα γήπεδα κανένας δεν ήταν συγκεντρωμένος στον αγώνα αφού χάσαμε το πλεονέκτημα έδρας.
Ο Κεραυνός επωφελήθηκε από την όλη κατάσταση και πέτυχε μεγάλη νίκη.
Τα δεκάλεπτα 17-13, 37-35, 61-52, 77-67.
Διόσκουροι ( Μπούσιος):

ΚΑΣΤΟΡΙΑ-ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ 74-63
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-20, 37-33, 58-52, 74-63
Διαιτητές: Τσουμαχίδης-Ξέρας
ΚΑΣΤΟΡΙΑ (Σούλιος): Δαραβίγκας 10 (2), Παπαδημητρίου, Δίτσιος,  Γυμνόπουλος 22 (1), Αντωνιάδης, Καραμήτσος 9, Ντάλλης 2, Τασιούδης 11 (1), Τεπετίδης, Πανταζής 16 (1), Τζήλλας, Κόκουρας 4.
ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖ. (Χωλόπουλος): Σισμάνης 6, Σταυρίδης, Σκορδάρης 5, Ντόβας 13 (3), Τσαουσίδης, Καρανώτας Σ. 8, Ζολώτας 4, Γκλιάνας 12 (2), Γκοβεδάρος, Ατματσίδης, Καρανώτας Τ. 4, Ανδρίτσος 11 (1).

ΣΙΑΤΙΣΤΑ – ΑΓΡΙΝΙΟ 76-74
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-14, 40-37, 60-57, 76-74
Διαιτητές: Ζαχαρής-Κετούλας
ΣΙΑΤΙΣΤΑ (Καλαμπούκας): Χιόνος 14, Γράβας 6, Ρέππας Χ. 13, Παπαθωμάς, Γεωργάκας, Ρέππας Ν. 20 (4), Καλαμπούκας Ν. 6 (2), Τζώνος Γ. Ι., Τζώνος Γ. Α. 10 (2), Σερέφας, Στεργίου, Τσιαούσης 7.
ΑΓΡΙΝΙΟ (Διαμαντάκος): Παναγιώτου, Σταμούλης, Τσατάλας 6, Σταμουλάκης 2, Τσιρώνης 4, Μήτσου 5 (1), Γεωργούλας 12 (1), Μακρής 14, Γκόβας 31 (4).

ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ – ΑΕΛ 72-84
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-23, 37-41, 52-65, 72-84
Διαιτητές: Ταρενίδης Κ-Σαρακενίδης
ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡ. (Χασιώτης): Γιαννάκης 11 (2), Χαντάβας, Μουράτογλου 20 (4), Πετρίδης 1, Τζήμας 12 (2), Παπαθεοδώρου, Ρίγκος 9 (1), Κολοβός, Συλλάκος 1, Μαλιούρας 18, Τσιμίδης.
ΑΕΛ (Παπαδόπουλος): Βλαχούλης 9, Τέλιος, Σαριμπαλίδης 8 (2), Τσιλούλης 6 (2), Τσούτσος 23 (2), Μηλιώνης 9 (3), Πολίτης 16 (5), Ψάλτου 9, Κόκκας 4.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ – ΚΑΡΔΙΤΣΑ 77-69
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-18, 40-26, 59-43, 77-69
Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου-Τσοκόλης
ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΟΖ. (Τζιλίνης): Τσακμάκης 2, Γίδαρης, Γιαννουζάκος 14 (2), Πουλιώνης, Κέκελης 6 (2), Κόμαρης 2, Σιδέρης 11, Τσιλιγιάννης 3 (1), Αζής, Παπούλιας, Παντελίδης 18 (4), Γιαννούλης 21.
ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παππάς): Δεσπούλης 2, Μπράχος 1, Θώδης, Τσιαμούρας 13 (2), Βούλγαρης, Παπαϊωάννου 2, Παππάς Κ. 6 (2), Κομποδιέτας, Παπαδόπουλος 6, Αντωνίου 15 (1), Γεωργίου 24 (2), Μπραϊμιώτης.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ -ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ 63-54

Σε ένα γήπεδο γεμάτο από κόσμο οι Διόσκουροι πάλεψαν και χτύπησαν τον Ηρακλή στα ίσα. Η εμπειρία όμως των αντιπάλων δεν μας έδωσε την ευκαιρία να πάρουμε την νίκη φτάνοντας τελικά στο 63-54.
 Στο 1ο ημίχρονο το σκορ ήταν 34-33 αλλά στο απέναντι δέος των ψηλών η φθορά ήταν μεγάλη, με αποτέλεσμα οι 3 ψηλοί να έχουν από τρία φάουλ και ο 4ος 2 φάουλ.
Στο 2ο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 3ο δεκάλεπτο, οι παίκτες των Διόσκουρων έπαθαν blackout σκοράροντας για πρώτη φορά 3 λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου και σημειώνοντας συνολικά 4 πόντους, χάνοντας και την μάχη των ριμπάουντ από τους Γιαννούλη και Γιαννουζάκο που κυριάρχησαν στην ρακέτα.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο  έγινε η αντεπίθεση μειώνοντας το σκορ αλλά τα απανωτά λάθη σε εύκολους αιφνιδιασμούς στέρησαν την ομάδα μας από χρήσιμους πόντους. Ο Ηρακλής, παίζοντας πολύ απλά στην επίθεση με ένα τρίγωνο Κέκελη, Γιαννουζάκο και Γιαννούλη, ήταν ασταμάτητος.
Παρά την καλή απόδοση και το μεγάλο ποσοστό ευστοχίας του Ηρακλή από το τρίποντο οι Διόσκουροι μέχρι και 2 λεπτά πριν το τέλος ήταν μέσα στο παιχνίδι, αλλά οι νεαροί παίκτες των Διόσκουρων δεν το πίστεψαν και η περίσσεια ενέργεια που είχαν μας βγήκε σε λάθη και κακές επιλογές καταλήγοντας σε μια δίκαια νίκη του Ηρακλή.
Το θέμα είναι ότι σε μια τέτοιας έκτασης ανανέωση πρέπει να έχουμε υπομονή και να μαθαίνουμε από τα λάθη μας, η διοίκηση των Διόσκουρων πιστεύει σε αυτήν την ομάδα και σίγουρα παιχνίδι με παιχνίδι θα είναι καλύτερη.
Διαιτητές: Τζίμα-Τζιοπάνος
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-14, 34-33, 50-37, 63-54
ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΟΖ. (Τζιλίνης): Τσακμάκης 2, Γίδαρης, Γιαννουζάκος 12 (2), Πουλιώνης 2, Κέκελης 9 (3), Δούμας, Τσιλιγιάννης, Σιδέρης 8 (2), Αζής 6 (2), Παντελίδης, Παπούλιας 2, Γιαννούλης 22.
ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖ. (Χωλόπουλος): Σισμάνης 17 (1), Σκορδάρης 5 (1), Ντόβας 11 (1), Καρανώτας Σ. 2, Ζολώτας 5, Γκλιάνας, Μπάρμπας, Καρανώτας Τ. 10, Ανδρίτσος 4.

ΚΑΡΔΙΤΣΑ-ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ   65-51
Διαιτητές: Νάκας-Ζέρβας
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-9, 35-17, 46-40, 65-51
ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παππάς): Δεσπούλης 7, Μπράχος 2, Θώδης, Βούλγαρης, Παππάς Γ., Τσιαμούρας 16 (1), Αντωνίου 10 (2), Παππάς Κ. 1, Κομποδιέτας 8 (2), Παπαδόπουλος 7, Γεωργίου 14 (1), Μπραϊμιώτης.
ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡ. (Χασιώτης): Παπαθεοδώρου, Γιαννάκης 10, Πετρίδης 12, Μουράτογλου 10, Ρίγκος 3, Κολοβός 2, Συλλάκος 5, Μαλιούρας, Τζήμας 9 (1), Τσιμίδης, Χαντάβας, Τζουβάρας.

ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ-ΣΙΑΤΙΣΤΑ 74-77
Διαιτητές: Τζιβελεκίδου-Μαραθιώτης
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-18, 36-40, 52-56, 74-77
ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ (Χασάπης): Δάφνης, Καρνάβας 16, Χρήστου, Δημητρόπουλος 16, Τακατζόγλου 2, Κλιμιτσάρης, Σπανός 10, Μακρόπουλος 21, Λελούδας 3, Θεοδώρου 6.
ΣΙΑΤΙΣΤΑ (Καλαμπούκας): Γράβας 11, Γεωργάκας, Ρέππας Χ. 10, Παπαθωμάς 8, Ρέππας Ν. 13, Καλαμπούκας 9, Τζώνος Γιώργ Ι. 2, Τζώνος Γιώργ. Α. 9, Σερέφας, Τσιαούσης 15, Παππάς, Λογδανίδης.

ΑΓΡΙΝΙΟ-ΚΑΣΤΟΡΙΑ 85-80 (73-73 κ.α.)
Διαιτητές: Δημόπουλος-Καρπάνος
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-15, 34-32, 50-47, 72-72, 85-80
ΑΓΡΙΝΙΟ (Διαμαντάκος): Παναγιώτου 7, Σταμούλης, Τσατάλας 18, Πατσέας, Σταμουλάκης 10 (2), Τσιρώνης, Μήτσου 13 (4), Γεωργούλας 15 (2), Μακρής 2, Γκόβας 20 (3).
ΚΑΣΤΟΡΙΑ (Σούλιος): Δαραβίγκας 5, Παπαδημητρίου, Αντωνιάδης 5 (1), Γυμνόπουλος 18 (2), Καραμήτσος 11, Ντάλλης 17 (3), Τασιούδης 2, Τεπετίδης  9 (3), Πανταζής 5, Σταϊος, Λέκκος, Κόκουρας 8.

ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ – ΑΓΡΙΝΙΟ  61-49  φωτορεπορτάζ
Δεκάλεπτα: 19-13, 34-22, 50-37, 61-49
Διαιτητές: Τζιοπάνος-Κουκουλεκίδης
Διόσκουροι Κοζάνης (Χωλόπουλος): Σταυρίδης, Σισμάνης 17 (3), Σκορδάρης 8, Ντόβας 27 (7), Καρανώτας Σ. 2, Ζολώτας 2, Μπάρμπας, Γκοβεδάρος, Καρανώτας Τ. 5, Ανδρίτσος.
Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Παναγιώτου, Τρομάρας, Σταμούλης 5, Τσατάλας, Πατσέας, Σταμουλάκης 2, Τσιρώνης, Μήτσου 9 (1), Γεωργούλας 10, Μακρής 15, Γκόβας 8.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ – ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ 52-56
Δεκάλεπτα: 12-8, 26-20, 37-36, 52-56
Διαιτητές: Σιταρίδης-Γαζέτας
Πρωτέας Γρεβένων (Χασιώτης): Ζαμπέτης 4, Πετρίδης 2, Μουράτογλου 24 (4), Ρίγκος 5 (1), Κολοβός 2, Συλλάκος 4, Μαλιούρας 5, Τζήμας 6, Τσιμίδης, Χαντάβας, Τζουβάρας.
Ηρακλής Κοζάνης (Τζιλίνης): Τσακμάκης 2, Γιαννουζάκος 10 (2), Κέκελης 12 (2), Πουλιώνης 7 (1), Τσιλιγιάννης 3 (1), Σιδέρης 3, Παντελίδης 7 (1), Γιαννούλης 12, Αζής, Μουλαρτζής.

ΣΙΑΤΙΣΤΑ- ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ 51-81
Δεκάλεπτα: 17-22, 24-46, 37-60, 51-81
Διαιτητές: Ζαχαρής-Ξέρας
Σιάτιστα(Καλαμπούκας): Γράβας 4, Ρέπας Χ. 8 (1), Παπαθωμάς 1, Ρέπας Ν. 12, Καλαμπούκας Ν. 7 (1), Τζώνος Ι.Γ. 3 (1), Τζώνος Α.Γ. 7, Σερέφας 1, Τσιαούσης 8 (1), Λογδανίδης, Γεωργάκας, Παπάς.
Αίολος Αστακού(Βουρνάς): Πανάρας 24 (4), Ψάλτου 10, Θωνιάτης 4, Κακλαμάνος 18 (4), Πάππος 9 (1), Καλισώρας 4, Ψωμάς-Λυμπάρης 8, Δουρούκης 4, Καραγεώργος, Χουλιάρας.